Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/E/110
Rodzaj obiektu
mebel
Autor
niezidentyfikowany
Tytuł obiektu
Skrzynia wianna
Technika wykonania
stolarka, malowanie
Materiał
drewno sosnowe
Czas powstania
1855 r.
Miejsce powstania
niezidentyfikowane
Pochodzenie
Wielka Łąka
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Licencja
-

Skrzynia o długości – 112, 5 cm, szerokości – 56 cm i wysokości – 42 cm wykonana została z drewna sosnowego. Front skrzyni ozdobiony jest dwiema wyodrębnionymi płaszczyznami w kształcie zdobionych w narożach zewnętrznych kwadratów. W polu płaszczyzny zakomponowano motyw roślinny o układzie bukietowym. Z liściastej łodygi po bokach wyrastają stylizowane kwiaty tulipanów wraz z formami o charakterze cebulastym, nad którymi umieszczono kwiat o ośmiu płatkach. Dopełnieniem kompozycji są niewielkie, pięciopłatkowe kwiatki. W centrum kompozycji flanowanej dekoracją floralną zapisany został rok 1855 – jest to zapewne data, w której wykonano skrzynię lub zawarto związek małżeński.

Kolorystyka skrzyni oparta została na kontrastowym zestawieniu ciemnej zieleni i czerwonej ochry z partiami rozświetleń w postaci zewnętrznych oranżowych płatków stylizowanych tulipanów.

Omawiana skrzynia pochodzi z Wielkiej Łąki (dawniej Wielkołąka – gromada w dawnym powiecie wąbrzeskim) i zakupiona została przez ks. dr. Władysława Łęgę w 1934 roku. Wzmiankowana jest także w jego monumentalnym opracowaniu „Ziemia Chełmińska” wydanym przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze w 1961 roku.