Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/HA/5
Rodzaj obiektu
Sztandar
Autor
nn
Tytuł obiektu
Chorągiew Bractwa Kurkowego "Victoria"
Technika wykonania
haft
Wymiary (mm)
1450x1270
Czas powstania
05.08.1901
Miejsce powstania
Grudziądz
Pochodzenie
Grudziądz
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Licencja
-
Słowa kluczowe

Chorągiew niemieckiego Bractwa Kurkowego „Victoria” im. króla Fryderyka Wilhelma III. Chorągiew ta uszyta została z błękitnego i beżowego jedwabiu.

Strona główna w powstała w kolorze błękitnym. Pośrodku złocistym atłaskiem wyhaftowany został kartusz zwieńczony emblematem Bractwa, na który składała się tarcza strzelecka, za którą znajdowały się skrzyżowane karabiny z podwieszonym u dołu rogiem myśliwskim oraz szablami. Emblemat zwieńczony został zielonym kapeluszem z piórkiem. Wewnątrz kartusza haftowany został złotą metalizowaną nicią napis: „Gewidmet von den Frauen u. Töchtern der Schützen 1901” („Tkany przez żony i córki strzelców 1901”). Kartusz ujęty został skrzyżowanymi gałązkami debu i wawrzynu z owocami. Całość ujęta został złotym napisem: „Friedrich-Wilhelm-Victoria Schützengilde Graudenz”.

W narożnikach chorągwi umieszczone zostały kartusze, u góry z krzyżem maltańskim i herbem Niemiec, u dołu herb Prus Królewskich z koroną opuszczoną na szyję i zbrojnym ramieniem z mieczem nad głową oraz herb Grudziądza, czyli głowa tura z wyciągniętym językiem i pięcioma gwiazdkami między rogami. Kartusze te umieszczone zostały w secesyjnych ramkach.

Strona odwrotna została uszyta z beżowego jedwabiu. W narożnikach atłaskiem wyhaftowane zostały splecione gałązki dębu i wawrzynu wraz z owocami. Pośrodku umieszczona została okrągła rama ze wstęgą u dołu i napisem: „König und Vaterland/ Kaiser und Reich”.

Sztandar został uszkodzony poprzez wycięcie wizerunku w polu koła. Krawędzie ramy i wstęgi podkreślone zostały złotą tasiemką. U dołu wyhaftowano: „1858-1901”. Sztandar został obszyty taśmą z metalizowanymi, złotymi frędzlami o szerokości 10 cm.

Do lewej strony sztandaru po stronie głównej przyszyta została złota taśma, którą przybito do drzewca 21 złoconymi rozetami.

Drzewce nie posiada głowicy. Jest ciemne, toczone z drewna, lakierowane o długości 155 cm i średnicy 4,4 cm. U dołu zostało okute mosiężną tuleją. Na drzewcu przybite zostało 20 złoconych gwoździ. Od strony głowicy drzewce zostało obwiązane złotym metalizowanym sznurem, którego końce zostały zakończone chwostami.