Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/HA/13
Rodzaj obiektu
Sztandar
Autor
nn
Tytuł obiektu
Chorągiew Cechów Rzemieślniczych
Materiał
jedwab, płótno
Wymiary (mm)
1890x1650
Czas powstania
1896 r.
Pochodzenie
Łasin
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Licencja
-
Słowa kluczowe

Chorągiew uszyta została z błękitnego i białego jedwabiu. Sztandar nie do końca przemalowany na napisy w języku polskim ponieważ wykruszyła się farba.

Strona główna została uszyta z błękitnego jedwabiu. Pośrodku umieszczona trzy malowane barwne kartusze z emblematami cechów, od lewej – emblematy kołodzieja, bednarza, stolarza, pośrodku – cech malarski, fryzjerski, rymarski, dalej kartusz z emblematami cechu zegarmistrzów, szewców, ślusarzy, bednarzy i kowali. Kartusze połączone zostały secesyjną wicią roślinną oddzielającą datę „1896”. Nad nimi umieszczono dwie splecione w uścisku dłonie. Wokół widnieją malowane napisy, nakładające się na siebie niemieckie i polskie. W wyniku skruszenia farby treść staje się nieczytelna: „Wszystko zacznie ? werde ? a Pan Bóg … Münze Preis”. W narożnikach umieszczono malowane gałązki dębu z owocami łączone delikatną żółtą ramką biegnącą dookoła sztandaru.

Strona odwrotna została uszyta z białego/beżowego jedwabiu. Pośrodku namalowany został barwny herb Łasina przedstawiający głowę Jana Chrzciciela umieszczoną w kielichu na srebrnej tarczy. Tarcza herbu otoczona została z jednej strony młodym pędem dębu z korzeniem, z drugiej młodym pędem z sercowatymi liśćmi, z korzeniem. Tarcza została zwieńczona koroną.

Tarcza herbowa otoczona została otwartym wieńcem gałązek dębowych z owocami zawiązanymi u dołu czerwoną kokardą. Nad herbem znajduje się słabo czytelny napis w języku polskim: „Cechy Rzemieślnicze” malowany na starym napisie niemieckim umieszczonym na wstędze. U dołu polski napis: „Łasin” malowany na napisie niemieckim złotą farbą. Wstęga wykreślona została cienką błękitną kreską. W narożnikach umieszczono pęki związanych w środku lilii. Herb rozdziela napis: z prawej z powodu wykruszenia farby nieczytelny, z lewej : „1884”.

Sztandar został obszyty złotą metalizowaną taśmą z frędzlami o szerokości 7 cm. Lewa krawędź sztandaru została wsunięta w rowek drzewca.

Drzewce jest niekompletne, nie posiada głowicy i drugiej części chwytnej. Toczone jest z drewna i lekko zwęża się ku osady głowicy, gdzie znajduje się przybity ćwieczkiem mosiężny uchwyt z ruchomym kółeczkiem z drutu. W części dolnej drzewca znajduje się wydatny toczony pierścień. Końcówka drzewca okuta została mosiądzem z wystającą długą śrubą. Całkowita długość drzewca wynosi 157,5 cm. Na drzewcu przybito pięć srebrnych i złoconych gwoździ z różnymi datami.