Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/HA/510
Rodzaj obiektu
Sztandar
Autor
nn
Tytuł obiektu
Sztandar Liga Kobiet Grudziądzkie Zakłady Przemysłu Gumowego
Technika wykonania
aplikacja, haft, toczenie
Materiał
adamaszek, drewno
Wymiary (mm)
900x1150
Czas powstania
08.03.1961
Pochodzenie
Grudziądz
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Licencja
-
Słowa kluczowe

Zakładowe Koło Ligi Kobiet. Sztandar został ufundowany przez Dyrekcję, Radę Robotniczą i Radę Zakładową.
Strona główna wykonana z adamaszku koloru łososiowego zdobionego stylizowanymi liliami. Pośrodku umieszczony został wyhaftowany wypukle orzeł biały z dodatkiem niebieskiego, dziób i pazury koloru żółtego. Ponad orłem umieszczony został półkolisty żółty haftowany napis: „LIGA KOBIET”. Pod orłem znajduje się również haftowany żółtą nicią napis: „GRUDZIĄDZKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU GUMOWEGO GRUDZIĄDZ”. Do krawędzi doszyto tasiemkę koloru łososiowego, gdzie mieści się 7 dużych metalowych kółeczek. Na krawędzi widoczne ręczne przeszycia czerwoną nicią. Wokół została naszyta biała, bawełniana, tasiemka z frędzlami o szer. 8 cm.

Strona odwrotna wykonana z adamaszku koloru błękitnego, tkanego w stylizowane lilie. Pośrodku umieszczona została aplikacja w postaci symbolu pokoju na świecie, tj. niebieska kula ziemska z haftowanymi południkami i równoleżnikami. Na jej środku umieszczony został haftowany biały gołąb trzymający w żółtym dziobie gałązkę oliwną. Obok tej aplikacji znajdują się haftowane białą nicią gwiazdki. Równoleżniki i południki, haftowane białą nicią, zaś ich kontury zaznaczone zostały brązową, wraz z całością kuli ziemskiej.

Drzewce lakierowane, skręcane, okute mosiężną tuleją na połączeniu, karbowaną, wypukłą z gwintem, na dole z dwoma karbowanymi pierścieniami, przy głowicy z niklowaną tuleją. Na podstawie, w kształcie pierścienia mieści się głowica. Drzewce o długości 263 cm, głowica o długości 27,5 cm, całość— 290 ,5 cm.