Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/HA/714
Rodzaj obiektu
Sztandar
Autor
nn
Tytuł obiektu
Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej Agromet "UNIA" Fab. Maszyn Rolniczych
Technika wykonania
haft, aplikacja
Materiał
jedwab, drewno
Wymiary (mm)
960x960
Czas powstania
1961 r.
Miejsce powstania
Grudziądz
Pochodzenie
Grudziądz
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Licencja
-
Słowa kluczowe

Sztandar wykonany z grubego jedwabiu, obszyty wokół żółtą taśmą pasmanteryjną z frędzlami o długości 8 cm. Na stronie głównej o barwie błękitnej znajduje się pośrodku emblemat OSP, czyli dwa skrzyżowane oskardy z hełmem strażackim i półkoliście ułożonymi gałązkami laurowymi z owocami. aplikacja została wykonana metalizowaną nicią srebrną i złotą (hełm). Nad aplikacją znajduje się wykonany metalizowaną nicią srebrną napis: „ZAKŁADOWA OCHOTNICZA – STRAŻ POŻARNA”. Napis został ułożony półkoliście. Poniżej aplikacji znajduje sie napis wykonany identycznym kolorem: „1936 F.N.R. „UNIA” 1961 – W GRUDZIĄDZU”.

Na odwrocie znajduje się tkanina w kolorze czerwonym. Pośrodku umieszczono aplikację w formie odznaki. Odznaka w formie krzyża kawalerskiego z kółkami. Pośrodku krzyża okrągła tarcza. W polu tarczy stylizowany orzeł. Ramiona krzyża połączone gałązkami wawrzynu z owocami. Na okręgu napis: „ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH – STRAŻY POŻARNYCH”. Napis jest koloru czarnego, aplikacja szara z dodatkiem srebrnym, kontury czarne. Na górnym ramieniu krzyża znajduje się płomień. Nad odznaką znajduje się napis wykonany metalizowaną nicią: „W SŁUŻBIE”. Pod odznaką napis wykonany metalizowaną nicią koloru srebrnego: „OJCZYZNY LUDOWEJ”. Przy krawędziach wokół sztandaru po obu jego stronach przyszyto tasiemkę pasmanteryjną metalizowaną ciemnozieloną. Do krawędzi przyszyta została taśma pasmanteryjna, służąca jako pętelki do umieszczenia w nich metalowych kółeczek. Na 11 pętelek w bordowej taśmie pasmanteryjnej znajduje się 8 metalowych kółeczek. Kółeczka przymocowano do pręta za pomocą brązowego drutu.

Drzewce drewniane, lakierowane, zakończone tulejami, na złączeniu znajduje się pierścień. Tuleje niklowane. Długość całego drzewca wynosi 265 cm. Długość głowicy wynosi 15 cm. Głowica posiada emblemat Straży Pożarnej składający się z hełmu strażackiego w okrągłej czerwonej tarczy, nad którym znajdują się poza tarczą dwa skrzyżowane oskardy a pomiędzy nimi płomień. Pod tarczą ułożone półkoliście gałązki laurowe z owocami przewiązane wstążką. Emblemat umieszczono na okrągłej podstawie. Na drzewcu znajdują się 34 tarcze herbowe przymocowane za pomocą 64 gwoździ. Na tarczach wygrawerowano nazwiska fundatorów sztandaru.