Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/HA/512
Rodzaj obiektu
Sztandar
Autor
nn
Tytuł obiektu
Sztandar Przechodni Min. Przemysłu Chemicznego i Zarządu Głównego ZZPPC na drzewcu
Technika wykonania
haft, aplikacja
Materiał
bawełna, aplokacja, drewno
Wymiary (mm)
880x1100
Czas powstania
20.01.1961
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Licencja
-
Słowa kluczowe

Strona główna bawełniana koloru czerwonego, wykończona bawełnianymi żółtymi frędzlami o szer. 5,5 cm. Pośrodku haftowana szara opona w której wnętrzu i z prawej strony na niej umieszczono haftowany czarną nicią napis: „PRZEMYSŁ GUMOWY”. Środek opony jest koloru jasno—szarego. Wewnętrzne kontury opony zostały utkane czarną nicią wraz z wycięciem na oponie w kształcie prostokąta, w którym umieszczono napis. Pod oponą, półkoliście ułożone zielone gałązki wawrzynu z żółtymi owocami przecinające się przy końcu. Nad oponą umieszczone napisy: „SZTANDAR PRZECHODNI DLA ZWYCIĘSKIEJ ZAŁOGI”, natomiast pod
gałązkami , w których znajduje się opona umieszczono napis: „W WSPÓŁZAWODNICTWIE MIĘDZYZAKŁADOWYM”. Oba napisy są aplikacją tkaną w kolorze żółtym. Do krawędzi doszyty jest sznur ozdobny w kolorze żółtym. Ze sznura ułożono pętelki, w których umieszczono 10 metalowych kółeczek.

Strona odwrotna bawełniana koloru czerwonego. Pośrodku umieszczona tarcza herbowa z napisami: „ZZPP (pod tym)CH”, czyli Związek Zawodowv Pracowników Przemysłu Chemicznego. „Ch” jest stylizowane. Aplikacja litery z taśmy tkanej białą nicią, „ZZPP” naszyto na tle czerwonym, na podszewce, zaś litera „Ch” na podszewce w kolorze srebrzysto-szarym. Całość tarczy posiada kontury z taśmy białej, taśma naszyta jest także pod literami: „ZZPP”. Obok po obu stronach tarczy mieszczą się haftowane gałązki dębu z żołędziami. Gałązki z liśćmi w kolorze żółtym, natomiast żołędzie i owoce—żółte, szypułki— brązowo—żółte. Nad tarczą żółta aplikacja-napis: ” PRZEZ WSPÓŁZAWODNICTWO” pod nią dalszy ciąg: „DO SOCJALIZMU!”
Drzewce o długości 240 cm i  średnicy 3 cm. Do drzewca przymocowany został pręt.
Głowica drzewca o wysokości 20 cm. Drzewiec wraz z głowicą 254 cm. Głowica jest nakładana z
blachy. Na dole jej znajduje się pierścień, zakończona jest kopułą z ostrym stożkiem, pod kopułą znajduje się profilowany pierścień.