Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG-HA-868
Rodzaj obiektu
Sztandar
Autor
nn
Tytuł obiektu
Sztandar Stowarzyszenia Kombatantów PSZ w Grudziądzu
Technika wykonania
haft, aplikacja
Materiał
płótno
Wymiary (mm)
990x1000
Czas powstania
1993 r.
Pochodzenie
Grudziądz
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Licencja
-
Słowa kluczowe

Sztandar z płótna z domieszką materiału sztucznego.

Strona główna — płótno w kolorach białym (tło) i czerwonym (krzyż), na którym w środku widoczna jest haftowana postać w kolorze złotym i niebieskim Dziewicy Maryi z dzieciątkiem (Jezusem) po lewej stronie. Na piersiach postaci widoczne różne odznaczenia polskie. Na głowie Maryi w koronie widoczne trzy orzełki przedwojenne. Twarze malowane na aplikacji. Dookoła haftowany wieniec laurowy w kolorze złotym. Poniżej aplikacja symbolu PSZ na Zachodzie w formie krzyża maltańskiego, dwoma mieczami skrzyżowanymi w pod krzyżem i flagami Polski, Francji i Wielkiej Brytanii. W środku krzyża symbol orzełka w wieńcu laurowym i napisami na ramionach krzyża „1939 1946” i „PSZ”. Na czerwonych ramionach krzyża sztandaru haftowane w kolorze złotym słowa „OGÓLNOKRAJOWE STOWARZYSZENIE KOMBATANTÓW POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH NA ZACHODZIE KOŁO W GRUDZIĄDZU”. Na białym tle widnieją cztery złote kartusze haftowane w których widoczne są haftowane srebrne symbole PSZ na Zachodzie. W lewym górnym rogu w kartuszu wszyta odznaka Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, obok po prawej stronie I Dywizji Grenadierów, poniżej prawej stronie 2 Dywizji Pieszych, po lewej stronie Bojowego Znaku Spadochronowego. Sztandar obszyty taśmą złotą metalizowaną z frędzlami.

STRONA ODWROTNA — płótno jak strona główna. W środku haftowany orzełek w kolorze srebrnym z złotą koroną,  dookoła haftowany wieniec laurowy w kolorze złotym. Na czerwonym tle w srebrnym haftowane słowa „BÓG HONOR OJCZYZNA”. Na czterech białych polach haftowane w złotym cztery wieńce laurowe, w środku na dole lewej stronie haft srebrny 2 Korpusu Polskiego, po prawej aplikacja I Dywizji Pancernej, u góry prawej aplikacja stronie szachownica polskiego lotnictwa wojskowego oraz po lewej stronie aplikacja marynarki wojennej.

Pętle z taśmy są zawieszone na pręcie, który przymocowany jest do polerowanego drzewca. Na drzewcu przybito 10 gwoździ z wytłoczonymi napisami.

Drzewce zakończone niklowaną tuleją metalową, zakończoną grotem w postaci posrebrzonego orła z mosiężną koroną na głowie oraz podstawą skrzynkową. Dolna część zakończona skręcaną rękojeścią niklowaną, do której przykręcana jest druga część drzewca o długości 116,5 cm, zakończona niklowaną podstawą. Na tulei przy grocie zawiązana w kokardę szarfa (czerwonym sznurkiem) biało-czerwona , zakończona taśmą złotą metalizowaną.

Do sztandaru przynależą trzy szarfy luzem w kolorze biało-czerwonym, zakończone czerwonymi stylizowanymi kwiatami z płótna. Szarfy podszyte czarnym płótnem i zakończone taśmą złotą metalizowaną.