Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/HA/2
Rodzaj obiektu
Sztandar
Autor
nn
Tytuł obiektu
Sztandar Towarzystwa Śpiewaczego "Melodia"
Technika wykonania
haft
Materiał
jedwab, płótno
Wymiary (mm)
1330x920
Czas powstania
początek XX w.
Pochodzenie
Grudziądz
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Licencja
-
Słowa kluczowe

Jest to dwustronny sztandar, wykonany z jedwabiu wzmocnionego wewnątrz płótnem i wycięty u dołu w ozdobne zęby. Krawędzie sztandaru obszyte zostały biało-niebieskim bawełnianym sznurem zwisającym z obu stron poza sztandar. Sznury te po obu stronach zakończone zostały ozdobnymi, złotymi chwastami.

Sztandar formą zbliżony jest do feretronu. Strona główna uszyta została z beżowego jedwabiu, aplikowanym po bokach niebieskimi pasami o szerokości 14 cm z zaznaczoną złotym sznureczkiem wewnętrzną krawędzią.

U góry został doszyty wolny, ozdobnie wycięty lambrekin z niebieskiego jedwabiu. Na lambrekinie została wyhaftowana złotą metalizowaną nicią data: „1899” umieszczona w ozdobnej secesyjnej ramie. Po bokach lambrekinu umieszczono po jednym kielichu kwiatowym.

Na sztandarze umieszczono wypukły haft złoty: „Männer-Gesang-Verein Melodia Graudenz”. Pod napisem „Melodia” wyhaftowano dwie skrzyżowane barwne gałązki wawrzynu z owocami. Pod napisem „Graudenz” umieszczono otwarty wieniec laurowy wewnątrz którego umieszczone zostały nuty przecięte batutą. Boczne listwy haftowane zostały złotą wicią roślinną.

Krawędzie lambrekinu podkreślone zostały wąską złotą taśmą. Obrzeża zostały obszyte złotym sznureczkiem.

Strona odwrotna sztandaru uszyta została z beżowego jedwabiu. U góry znajduje się lambrekin  wykonany z błękitnego jedwabiu i wycięty w pięć ozdobnych zębów. Na każdym zębie wyhaftowana została lilia. Krawędzie lambrekinu podkreślone zostały wąską złotą taśmą. Obrzeża obszyte zostały złotym sznureczkiem. Pośrodku sztandaru wyhaftowano złotymi nićmi lorę w otoku ze skrzyżowanych u dołu gałązek wawrzynu z owocami. Powyżej i poniżej harfy, na haftowanych wstęgach wyhaftowano napisy: „Im Liebe Stark” oraz „Deutsch bis ins Mark”. Krawędzie wstęg obszyte zostały złotą taśmą. Do górnej części sztandaru zostało przyszyte 14 dużych pętli z bawełnianego niebiesko-białego sznura do zawieszenia na krótkim drewnianym drzewcu.

Drzewce drewniane, ciemne, lakierowane, toczone, zdobione pierścieniami. Pośrodku drzewca toczona tuleja, do której przykręcone zostało mosiężne kółko do zawieszenia feretronu. Drzewce jest długości 118 cm i posiada 12 pierścieni, które zostały ułożone parami. Drzewce zamknięte jest z obu stron mosiężnymi gałkami.