Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/HA/518
Rodzaj obiektu
Sztandar
Autor
Zakład Haftów Artystycznych, Starogard Gdański
Tytuł obiektu
Sztandar Zakładowy Grudziądzkie Zakłady Przemysłu Gumowego "Stomil"
Technika wykonania
aplikacja, haft, toczenie
Materiał
bawełna, aplikacja, drewno
Wymiary (mm)
980x1070
Czas powstania
17.08.1983
Miejsce powstania
Starogard Gdański
Pochodzenie
Grudziądz
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Licencja
-
Słowa kluczowe

Strona główna sztandaru z bawełny niebieskiej, obszyty złotą taśmą z frędzlami. Pośrodku logo firmy „STOMIL”. Napisy w kolorze czerwonym umieszczone na złotym tle. Całość napisu ujęta w elipsie. W górze napis w kolorze złotym: „GRUDZIĄDZKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU GUMOWEGO „STOMIL” W GRUDZIĄDZU”. Pod logo firmy, aplikowany srebrny napis: „ROK ZAŁ. 1923”. Całość ujęta aplikacją w postaci liści złotych na srebrnym tle. W narożnikach z liliami w kolorze złoto-srebrno-niebieskim.

Strona odwrotna z bawełny czerwonej. Pośrodku wypukła aplikacja orła wz. 1955. Orzeł srebrny z dziobem i szponami tkanymi złotą nicią oraz z dodatkiem we wgłębieniach nici czarnej. Również odwrotna strona została ujęta aplikacją złotych liści na srebrnym tle, z tym że lilie w narożnikach są w barwach bordowo-srebrno-złotym. Sztandar obszyty został metalizowaną taśmą o szerokości 6,5 cm. Przy krawędzi znajduje się biała taśma, w której umieszczono 10 metalowych kółeczek. Jedno kółeczko zostało zamocowane do taśmy za pomocą spinacza.

Drzewce skręcane, okute niklowymi tulejami, ozdabiane pierścieniami. Tuleja posiada u dołu widoczny na zewnątrz gwint. drzewce jest lakierowane, toczone o długości 298 cm i średnicy 3,5 cm. Głowica jest mosiężna o długości 29 cm, kształt owalny i zakończona jest szpicem. W środku znajduje się pole groszkowane na którym umieszczono logo firmy z napisem „STOMIL”. Do drzewca został przymocowany pręt.