Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/HA/844
Rodzaj obiektu
Sztandar
Autor
nn
Tytuł obiektu
Sztandar Zasadniczej Szkoły Mechanicznej Nr 1 w Grudziądzu
Materiał
adamaszek, drewno
Wymiary (mm)
950x1110
Czas powstania
1974 r.
Pochodzenie
Grudziądz
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Licencja
-
Słowa kluczowe

Sztandar z adamaszku.

Strona główna – w kolorze błękitnym, z adamaszku w kwiaty z gałązkami. Pośrodku znajduje się aplikacja w formie koła zębatego z błyskawicą na nim w kolorze srebrnym z nici metalizowanych. Nad kołem zębatym napis: „ZASADNICZA SZKOŁA / MECHANICZNA NR 1” (aplikacja) w kolorze złotym z nici metalizowanej. Pod kołem zębatym dalszy ciąg napisu: „IM. GEN. KAROLA ŚWIERCZEWSKIEGO/W GRUDZIĄDZU” (aplikacja i kolor j. w.) Z trzech stron obszyty taśmą pasmanteryjną z frędzlami, złotawą z taśmą metalizowaną. Z jednej strony kółeczka metalowe 7 szt., 6 z nich znajduje się na pętelkach.

Strona odwrotna— z adamaszku w kolorze biało-czerwonym. Fragment białego materiału jest zabrudzony i posiada wzorek w kształcie dwóch liści z pąkiem kwiatu. Druga część w kolorze czerwonym zawiera stylizowany kwiat w kształcie kwadratu. Pośrodku znajduje się orzeł wz. 1955. Aplikacja w kolorze srebrnym, z dziobem złotawym i pazurami oraz językiem czerwonym.

Drzewce skręcane, okute niklowanymi tulejami, gwintowane. Długość drzewca 244 cm, o średnicy 3,5 cm. Na tulei w górnym drzewcu znajduje się pierścień. Głowica w kształcie stylizowanego orła z 1955 wz. o wysokości 16 cm i szerokości12.5 cm u podstawy. Drzewce w kolorze jasno beżowym.

Na stronie odwrotnej sztandaru znajdują się przyszyte metalowe kółeczka 8 szt. prawdopodobnie było ich 9, przyszyto je niebieskimi nićmi.