Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/HA/843
Rodzaj obiektu
Sztandar
Autor
nn
Tytuł obiektu
Sztandar Związku Młodzieży Polskiej
Technika wykonania
haft
Materiał
jedwab, adamaszek
Wymiary (mm)
1020x1240
Czas powstania
1949-1956
Pochodzenie
Grudziądz
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Licencja
-
Słowa kluczowe

Sztandar Związku Młodzieży Polskiej ufundowany przez Centralny Urząd Szkolenia zawodowego z lat 1949-1956.

Strona główna – z grubego jedwabiu czerwonego, na którym znajduje się pośrodku wyhaftowany orzeł wz. 1955 o barwie białej z czarnymi konturami a złotawym dziobem i szponami. Haft wypukły. Nad orłem napis: „ZWIĄZEK MŁODZIEŻY POLSKIEJ” wyhaftowany białymi nićmi. Pod orłem napis: „ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA C.U.S.Z. w GRUDZIĄDZU” wyhaftowany białymi nićmi. Z trzech stron żółta taśma pasmanteryjna z frędzlami o długości 5 cm. Jedna strona wykończona haftem. Przy krawędzi doszyte pętelki w liczbie 9 sztuk. Jednej brak i zamiast niej jest drut. Do 5 przymocowane są kółeczka metalowe. Inne pętelki są postrzępione.

Strona odwrotna – z adamaszku w kolorze zielonym. Pośrodku aplikacja w postaci pierścienia, w dolnej części znajduje się kaganek oświaty. Po lewej stronie na pierścieniu wzorek zębatki (koła zębatego) symbolizujący pracę, haftowany czarną nicią, po prawej stronie stylizowane liście wawrzynu. Na wprost kaganka w górnej części na pierścieniu znajduje się flaga narodowa. Wewnątrz pierścienia napis: „ZMP” (Związek Młodzieży Polskiej). Pod pierścieniem napis: „WALKA NAUKA PRACA”, w kolorze bordowym.

Drzewce – brakuje jednej części. Drewno lakierowane, ciemnobrązowe z głownią z orłem na podstawie prostokątnej z napisem wypukłym: „ZMP”. Do drzewca przymocowany pręt. Długość drzewca 121 cm z końcówką gwintowaną. Głownia o długości 15,5 cm. Zakończenie drzewca i głownia z metalu niklowanego.