Przejdź do głównej treści Przejdź do głównej nawigacji
Identyfikator zasobu
MG/RA/137
Rodzaj obiektu
naczynie/pojemnik
Autor
nieznany
Tytuł obiektu
Tabakierka mosiężna
Materiał
mosiądz
Wymiary (mm)
wys. 30 mm, szer. 140,05 mm, gł. 40,04 mm
Czas powstania
II poł. XVIII w.
Lokalizacja
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Licencja
Domena publiczna

Futerał posiada zaokrąglone brzegi. Na wieku w centrum kompozycji zajmuje się owal z popiersiem mężczyzny, ujętym z prawego profilu. Na głowie ma perukę z włosami ułożonymi swobodnie w loki, w tyle związane wstążką. Po prawej stronie na owalu widoczny jest napis:
MAGNUS BORUSS REX.
Po lewej stronie jest również napis ale nieczytelny.
Ponad owalem są formy rocailowe i ceowe oplatające widok na obóz wojskowy i mężczyznę siedzącego na koniu na pierwszym planie. Ubrany jest w strój wojskowy (habit i trójkątna czapka), jedną ręką wskazuje przed siebie. W górnej części jest napis, fragmentami nieczytelny:
FAMA
INGENS
INGENTIOR ARMIS
EN XI V 124
U dołu pod owalem jest herb (książąt Brunszwiku?)
Na spodzie w centrum w wydłużonym owalu jest portret mężczyzny w mundurze wojskowym, w górze ponad nim jest przedstawiona scena bitwy, z napisem u góry:
VICTORIA
FOEDERATORUM
GALLIS DEVICTI
MINDAE
1759. 1.AUG.
Poniżej napis:
FERDINANDUS
DUX BRUNSVICUNER
IMPERATOR …. CITUUM
FOEDERAT … MUS
Poniżej, w rocailowym owalu przedstawiono konia. Puste przestrzenie między owalami zdobią elementy rocailowe i gałązki dębu.
Na futerale jest przedstawiony Ferdinand Brinz (książę) Brunszwiku (12,01,1721-03,08,1792), pruski feldmarszałek, wódz naczelny sprzymierzonych wojsk, które odniosły zwycięstwo w bitwie pod Minden 1 sierpnia 1759r.