Identyfikator zasobu
Pochodzenie
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Informacje dodatkowe
Nawilżacz na grzejnik wykonany jest z fajansu i barwiony podszkliwnie na kolor jasnozielony. Na licu widnieje, odbity z formy wizerunek herbu toruńskiego z napisem TORUŃ MIASTO KOPERNIKA. Autorem projektu jest Jan Sowiński, ceramik urodzony w 1911 roku w Kielcach i zmarły w 1990 we Włocławku. W latach 1928-1932 ukończył Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie w pracowni K. Homolcasa i H. Uziębły. W latach 30. prowadził autorską pracownię reklamową „Atelier Kropka" w Kielcach. Od 1953 do 1978 roku pracował jako projektant w Zakładach Fajansu we Włocławku, gdzie stworzył ponad 200 projektów ceramicznych. Równolegle był cenionym autorem plakiet i medali okolicznościowych. Obiekt jest sygnowany, został zaprojektowany w 1965 roku. To osobisty dar twórcy dla muzeum.
Licencja
Domena publiczna