Muzeum Solca jest samorządową instytucją kultury. Placówka gromadzi eksponaty związane z przeszłością Solca Kujawskiego oraz najbliższych miejscowości. Misją Muzeum jest stworzenie u współczesnych mieszkańców Solca Kujawskiego poczucia więzi i wspólnoty z mieszkańcami miasta w minionych wiekach. Poza wystawą stałą i wystawami czasowymi, Muzeum organizuje w swojej Sali Konferencyjnej wykłady, warsztaty, lekcje muzealne, a także spotkania autorskie. Młodzi solecczanie mogą odbywać w Muzeum praktyki czy staże dla absolwentów.

Zwiedzający Muzeum mogą skorzystać z oferty naszego stoiska, gdzie można nabyć pamiątki i wydawnictwa muzealne, a także pocztówki i wydawnictwa związane z historią Solca Kujawskiego.