Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna to samorządową instytucją kultury Gminy Szubin. Placówka gromadzi eksponaty związane z Ziemią Szubińską oraz Pałukami i jej mieszkańcami. Celem muzeum jest gromadzenie, opracowywanie i upowszechnianie zbiorów, które podzielone są na działy: Historia, Etnografia, Sztuka. Muzeum prezentuje wystawy stałe i czasowe oraz ma bogatą ofertę lekcji muzealnych i warsztatów, wykładów i prelekcji, pokazów i koncertów. Siedziba instytucji mieści się w historycznym Domu Polskim. W placówce można skorzystać z oferty pamiątek i wydawnictw opartych o lokalne dziedzictwo.
Aktualnie w placówce prezentowana są wystawy stałe: Dzieje Szubina i zamek rycerski w Szubinie; Historia harcerstwa na Ziemi Szubińskiej; II wojna światowa i obozy jenieckie; Powstanie Wielkopolskie 1918-1919; Lokalna kultura materialna Pałuk.